sobota 16. března 2013

Hrátky s operáky. Fuduntu, aneb Gnome 2 žije!

Je to už drahná doba, co jsem napsal poslední hrátky s operáky, přesněji 10.12.2011 to byla Fedora 16.

Důvod je prostý, od té chvíle co jsem do počítače nainstaloval a nastavil Fedoru, jsem nenašel jediný popud hledat a testovat jiné distribuce. Fedora mi prostě sedla a tak jsem ze šestnácky přešel na sedmnáctku a zase to bylo dobré. No a pak přišla Fedora 18, někdo ji chválí, někdo kritizuje a u mne zase vyvolala zase chuť zkusit něco jiného :-)

Náhoda tomu chtěla a přímo na českých stránkách Fedory jsem našel noticku o moderním distru, postaveném na Fedoře, ale jdoucí si svou cestou. To mně zaujalo, zvlášť po tom, co jsem se dočetl, že používá Gnome 2. Ke stažení je 32 i 64-bitová verze.

To distro se jmenuje Fuduntu a zcela si mně, po cca dvou týdnech testování získalo. Je to moderní rolling release distribuce, která je optimalizovaná pro chod na přenosných zařízeních (notebooky, netbooky) a podle jejích tvůrců, dokáže prodloužit dobu chodu na baterie až o 30%. Má svěží a pro mne i moderní vzhled a běží, věřte, nevěřte, na Gnome2!

Plocha po první instalaci Fuduntu. Obrázek z fuduntu.org

Přestože Fuduntu vychází z Fedory, jde si svojí cestou a to je opravdu dobře, nepřešlo například na instalátor Anakonda /což je pro mne skutečně velké plus/ ostatně starší instalátor pracuje dobře, tak proč to měnit.
Další změna je, že nenajdeme spiny s jiných grafických prostředí, máme jen jedno kterým je GNOME2, ale vadí to když je to moc příjemné a dokonale vyladěné?

Je to tam, GNOME 2.32.0
Gnome 2 je hned po nainstalování Fuduntu "vybaveno" možností zvolit si efekty desktopu, kde si v Compizu můžet zapnout efekty typu plochy na kostce, nebo jej úplně vypnout a pomoci tak starším, méně výkonným strojům, na které je tohle distro jako dělané.



Jako plus vidím, že ihned po nainstalování máme k dispozici i povedený  Cairo-dock, do kterého si můžeme naskládat nejpoužívanější aplikace a mít je tak hned po ruce, bez nutnosti hledání ve struktuře aplikací. Další doplňky jsou také zajímavé, zmíním například jednoduché doinstalování Steamu a dalších služeb.

Cairo-dock, už mnou upravený
Samozřejmě jsem se zajímal i o avizovanou lepší spotřebu oproti jiným distribucím a musím uznat, že na tom skutečně něco je. Můj HP ProBook 5330m s opravdu maličkou baterií, mi při běžných úkonech, jako brouzdání po webu, na pozadí spuštěném Twitter klientovi Hotot a práci v LibbreOffice, vydrží o cca 25% déle něž ve Fedoře 17 a spotřeba je na pěkné úrovni.

Zátěž baterie za cca 1,5 hodiny

Fuduntu je prostě nenáročný, rychlý a uživatelsky velmi příjemný Linux, který splňuje všechny požadavky na každodenně používaný OS, který si jde svojí cestou a nesnaží se obsáhnou všechno pro všechny. Jeho stabilita a rychlost je příkladná, nezaznamenal jsem za celou dobu používání, jedinou hlášku o chybě, nebo jakýkoliv pád.  

Ke skvělému GNOME 2 se přidává nový kernel 3.7.9.-2 a předinstalované aplikace jako Gimp 2.8.2, Thunderbird 17.0, Firefox 17.0, Chromium 23.0.1271.97, VLC 2.0.5, Xorg 1.12 a LibbreOffice. 

Pokud uznáváte hlášku "pokud to není rozbité, neopravuj to!" míněno ve spojení s Gnome 2, starším, ale naprosto funkčním instalátorem, /sorry Fedoro s Anakondou, ale já musel/ a dalšími drobnostmi, pak určitě Fuduntu alespoň vyzkoušejte, opravdu za to stojí!

Moje Fuduntu 2013.2

V jednoduchosti je prostě síla a Fuduntu to naplňuje beze zbytku. Jeho slogan "Punny name, serious distro!" prostě sedí.



Edit 20.4.2013 

Bohužel to vypadá, že s FUDUNTU to nakonec nebude tak veselé, protože podle všeho končí verzí 2013.3, která bude podporována do září a pak šmitec.

http://www.fuduntu.org/blog/2013/04/15/fuduntu-team-meeting-held-on-april-14-2013/

Škoda povedeného distra, ale třeba autoři vymyslí něco podobně šikovného mimo systemd, které vývojářům nevyhovuje.