neděle 15. prosince 2013

Sony SmartWatch 2, osobní zkušenosti.
Neodolal jsem a koupil si další hračku z mobilní sféry, zároveň trošku namočenou do Linuxu, tentokrát to padlo na chytré hodinky od Sony, konkrétně SmartWatch 2.

Zkusím v kostce shrnout první pocity po pár dnech používání, kdy je nosím na ruce a používám ve spojení s telefonem Nexus 5. Moc se mi líbí, že na rozdíl od Galaxy Gear od Samsungu, spolupracují se všemi zařízeními s Androidem s verzí 4.x a vyšší a stále zobrazují čas.


1. Vzhled, velikost a displej.

Hodinky jsou, na rozdíl od předchozího modelu od Sony, celkem veliké a hlavně celokovové. Velikost se dá srovnat s většími hodinkami a na ruku sednou velmi pěkně, nikde nic netlačí, rozměry jsou 42x41x9 mm. Tělo je z hliníku a pokud zvolíte variantu s kovovým páskem, vypadají opravdu pěkně. Černá barva těla s broušenými okraji se moc povedla a skutečně se není za co stydět, pásek je také celočerný a to včetně zapínací spony, zařízení tak působí jako celek velmi vyváženě.
Předchozí model SmartWatch mi silně připomínal dětskou hračku, to se o novější variantě rozhodně říci nedá.

Co se opravdu povedlo, je rozhodně displej, ten je transreflexní a je perfektně viditelný za všech světelných podmínek, pokud máte hodinky na ruce, stále zobrazuje zvolenou variantu ciferníku, nebo digitálního času. Pokud je však odložíte na stolek, displej po cca minutě úplně zhasne a čas zobrazí až ve chvíli, kdy hodinkami znovu pohnete, tato vlastnost šetří baterii, je velmi šikovná a funguje výborně.
Hodinky se probudí, pokud dvakrát stisknete tlačítko na boku přístroje, (po prvním stisku rozsvítí podsvícení displeje) nebo jednou stisknete boční a potom senzorové tlačítko pod displejem. Po probuzení se zobrazí plocha s nainstalovanými aplikacemi a notifikacemi, stejně jako u Android telefonů je ploch více a jde jimi posouvat. Aplikace lze zarovnat do mřížky, buď podle abecedy, nebo podle četnosti používání. Podsvícení displeje má čidlo okolního osvětlení, které po poslední aktualizaci FW, reguluje intenzitu jasu a funguje to bezchybně.

Srovnání velikosti.

2. Párování s telefonem a aplikace.

Párování je díky NFC technologii úplně triviální záležitost, stačí zapnout hodinky, spodkem pláště se dotknout zad telefonu a je spárováno. Pokud telefon NFC nemá, páruje se jako jakýkoliv jiný bluetooth přístroj. Hodinky pak s telefonem nadále komunikují pomocí bluetooth a jeho trvalé povolentí na obou zařízeních je tak nutností. Nevadí, ani nijak nechybuje ani připojení a následné notifikace pokud máte mobil připojen k jinému BT zažízení, například handsfree sadě ve voze.

Aplikací je v Google Play Store dostupných na dvě stovky, bohužel, se velká většina se jen opakuje a skutečně je jich tak podstatně méně. Instalují se v telefonu, pomocí aplikace SmartWatch. Ta zobrazuje v notifikační liště telefonu, jednak stav hodinek (připojeno, odpojeno) a po rozkliknutí ukáže nainstalované a doporučené aplikace, pomocí ní se i vyhledávají ostatní dostupné v obchodě. Aplikace jsou ve velké většině placené a jsou vesměs dražší, než jsme na Androidu zvyklí. Po prvním dnu instalování jsem na výpisu z karty objevil útratu cca 250,- za nakoupené aplikace.
Moc pěkné je například  počasí SmartWeather, které je optimalizované na větší displej SW2 a na rozdíl od počasí, které je předinstalované a bylo už v SmartWatch 1, vypadá tohle výborně,


Aplikace SmartWatch nainstalovaná v mobilu.

3. Notifikace.

Nejdůležitější vlastnost chytrých hodinek, mne napoprvé paradoxně nejvíce zklamala. Sony totiž v základu umí notifikovat pouze několik vybraných aplikací (GMail, SMS, hovory, Twitter, Facebook, kalendář) a zbytek úplně ignoruje, navíc notifikace chodí s jistým zpožděním oproti těm na mobilu. Hodinky v základu nenotifikují například ani klasický emailový klient, aplikace je sice dostupná ve storu, ale funguje pouze s Xperia telefony. O aplikacích jako WhatsApp, Viber, Hangouts, Google+ a podobně ani nemluvě, tohle není úplně dobrá vizitka pro Sony. Naštěstí to jde velmi rychle a elegantně obejít pomocí aplikací třetích stran, které jsou běžně dostupné. Šikovné je notifikační centrum, které sbírá všechny notifikace napříč hodinkami a zobrazuje je pohromadě na displeji, spolupracuje i doinstalovanými aplikacemi. Nepřečtené notifikace jsou obsaženy i v rolovací horní liště, která se stahuje dolů, stejně jako v Androidu.4. WatchIt!

Všechny zmíněné nedostatky, které si na nás Sony přichystalo, řeší několik placených, ale i neplacených aplikací. Po zakoupení několika placených, jsem objevil nakonec tu nejlepší, tou je bezpochyby WatchIt! To je aplikace, která je zdarma a umí posílat do hodinek naprosto vše, co si umíte vymyslet a máte v telefonu nainstalované, ano ÚPLNĚ VŠECHNO!, včetně systémových notifikací, ta aplikace prostě nemá chybu. Bez téhle aplikace jsou hodinky poloviční, co se funkčnosti týká.

Možnosti WatchIt! jsou nekonečné.
Nastavení aplikace.
Vše pohromadě i původně nepodporované app.

5. Výdrž vestavěného akumulátoru.

To jak dlouho hodinky vydrží, bude hodně záležet na tom, kolik a jak často budou notifikovat a jak moc si s nimi budete hrát. Osobně notifikuji Twitter, Google+, SMS, Hangouts, kalendář, WhatsApp, Viber, Gmail, exchange mail, hodinky mi vibrují a zobrazují volajícího i při příchozím hovoru a synchronizuji i pár systémových dat z mobilu, hodinkami si občas měním profily vyzvánění v mobilu a používám v nich počasí a kalkulačku. Nabíjel jsem jednou, hodinky mi vydržely zatím čtyři dny a ukazují cca polovinu baterie. To je pro mne naprosto vyhovující, týden bez nabíjení bude asi standardem.


6. Negativa.

Do negativ musím zařadit ne úplně stabilní chod softwaru hodinek, zní to divně, ale je to tak. Několikrát za 5 dní se mi stalo, že zvonil mobil, ale hodinky, buď nedělali vůbec nic, nebo jen krátce zavibrovali a zhasl displej. Toto vyřeší restart hodinek, ale není to příjemné.
Dále se občas stane, že doinstalovaná aplikace nefunguje, tedy nejde spustit, to se týká hlavně dálkového ovládání foťáku v telefonu, ale začalo se to stávat až s updatem Nexu 5 na Android 4.4.2, takže očekávám brzkou nápravu ze strany vývojáře aplikace.


7. Verdikt.

Hodinky Sony SmartWatch 2 jsou bezesporu povedeným zařízením, se spoustou užitečných vlastností a jako doplněk ke smartphonu jsou opravdu výborné. Mají pár much, ale to se dá napsat o každém zařízení. Rozhodně jsem si na ně okamžitě zvykl a velmi mi usnadňují používání telefonu, nemusím ho prostě vytahovat z kapsy a vše co potřebuji, si přečtu na displeji hodinek.
Rozhodně je mohu s klidným svědomím doporučit, minimálně všem hračičkům, jako jsem já. :-)


Pár fotek nakonec.

Mám opravdu velké ruce (lopaty) normálně vypadají ještě větší :-)

Srovnání s cibulemi.

SmartWatch 2 a Nexus 5.
Počasí SmartWeather doinstalované ze Storu.


Pokud chcete něco vědět a nepíšu o tom, ptejte se v diskuzi, pokud budu vědět, odpovím.

Žádné komentáře:

Okomentovat