čtvrtek 21. července 2011

10 důvodů, proč jsem Google pozitivní.

Používám počítač pro práci i pro zábavu už poměrně dlouhou dobu, moje využívání se postupem let vyvíjí a mění.
Od počátků s Windows 3.1 jsem se přes všechny následné verze Windows, zhruba před dvěma lety, dopracoval k aktivnímu používání operačního systému Linux, konkrétně openSUSE a Ubuntu. Doma už od Microsoftu vlastně nic nemám.

Poslední dobou však pozoruji, že začínám počítač používat téměř výhradně jen jako bránu do internetu a služeb s ním souvisejících, kde podnikám 99% práce i zábavy, tak co jít do Cloudu ne ?

Jsem přesvědčen, že i přes počáteční neduhy je Cloud computing budoucnost oblasti IT a později budeme doma i v práci používat pouze "zobrazovadlo" a veškeré procesy budou probíhat mimo náš dům a nejspíše i stát.

Cloud mě narozdíl od mnohých lidí neděsí, naopak, pomalu se snažím podnikat první kroky směrem z počítače ven a pevné disky na mém domácím PC se zvolna vyprázdňují. 


Jako společníka a bránu do Cloudu jsem zvolil firmu pro mne nejpovolanější, tedy Google a jak postupně přepínám, stávám se velmi Google pozitivním uživatelem  :) 
Aplikací které používám, je poměrně hodně, pokusím se je sesumírovat a vysvětlit proč je mám rád.

1. Chrome
Prohlížeč Google Chrome používám doslova od prvních verzí, jaké se dali stáhnout a už poměrně dlouho jako výhradní a jediný prohlížeč internetu. Vyhovuje mi jeho výborná rychlost a obrovské množství rozšíření. Námitky typu, jé ten žere RAMky a kolik zabírá místa na disku, v době běžných 1 TB disků, 8GB RAM a výcejádrových CPU, skutečně nepovažuji za adekvátní.

2. Gmail
V jednoduchosti je síla a Gmail je toho pro mne příkladem, freemailová služba která u mne supluje placený exchange. Jakýkoli mail, který odešlu, nebo přijmu, z jakéhokoli počítače, nebo mobilu / tabletu, vždy a všude vidím a nemusím přemýšlet kde jsem ho zrovna viděl. Push notifikace na mobilu jsou také výborné, co dodat Gmail :)

3. Google calendar
Vlastně totéž jako Gmail, však je s ním také pevně spjat. Jeden účet, jeden sdílený kalendář a mnoho přístrojů na něj přistupující, jednoduché ne ? Pro milovníky, nebo nucené uživatele MS outlooku, existuje utilitka Google Calendar Sync, která vyloučí dvojí psaní kalendáře.

4. Google Docs
Google dokumenty jsem se naučil používat díky Androidu a v poslední době v nich dělám prakticky všechny kancelářské práce, není toho pravda zase tak mnoho, ale funguje to a zase platí obecné heslo cloudu, je jedno kde a na čem to napíšu, vidím a můžu editovat kdekoli. Prakticky všechny neosobní dokumenty už nemám na disku v doma, ale v Google Docs.

5. Picasa
Picasu zná každý, já jí už poměrně dlouho používám jako záložnu a mobilní prohlížírnu na moje fotky, a opět bych se opakoval s heslem Cloudu, je to také tak. Picasa je moc pěkně navázaná na galerii fotek v Android zařízeních a při dnešním neomezeném  mobilním internetu, nejlépe 3G nebo wifi, to je skoro jako bych si prohlížel fotky na lokále.

6. GReader
Pro mne bezkonkurenční RSS čtečka napříč platformami, mám ji v Chromu na Linuxu, mám ji v Chromu na Windows, mám ji v Android telefonu a mám ji i na iPadu. Svoji práci zastane výborně, tak proč ji nepoužívat, že ?

7. Android
Mobilní platforma Android je moje srdcová záležitost a tak se o ní nebudu raději moc rozepisovat, abych pak nečetl komentáře o ovečkách, já vím, oni stejně budou. :) Řeknu jen, že Android skvěle pasuje do konceptu Google cloud služeb a bez něj bych byl úplně bez ruky a bez půlky mozku ..... vážně :)

8. Google Maps
Mapy od Google už vzpomenu jen proto, že je to obrovský pomocník. Ať už na počítači jen koukám jak zase pojedu dneska daleko, nebo na mobilu sleduji dopravní situaci a nebo rovnou používám hlasovou navigaci na Androidu. Mapy jsou prostě fajn.

9. Google +
V nové sociální siti od Google zatím spíš plavu a aktivně využívám hlavně Twitter, i když na plusce čtu dost příspěvků, zatím píšu spíš míň. Čekám jak se to vyvrbí, ale zatím se mi to docela pasuje, uvidíme jak bude vypoadat Google + za rok. Vyvíjí se to zajímavě.

10. Blogger
Co říct, bez služby Blogger bych nenapsal tenhle článek, je jednoduchý a funkční a jako schránka na moje názory plně vyhovující. Doplněk do Chrome i do Androidu, už mi několikrát pomohl.


No koukám, je toho docela dost co myslíte ? Skoro si myslím, že jsem připraven na Google Chrome OS, bez připojení na web jsem už dnes pouze vyjímečně a třeba můj Chrome se mu už docela dost podobá.

2 komentáře:

  1. Pěkné shrnutí a myslím, že na tom jsem naprosto stejně, ale používám něco navíc i míň. Nepoužívám Android, jinak z tvého seznamu vše. Ještě používám GMusic, GAnalytics, Youtube a ještě by se asi něco našlo. :-)

    Jinak můj web je e-vanicek.cz. Mám tam třeba tipy na rozšíření a tak. Během 1-2 týdnů přidám něco o rozšířeních pro Google+.

    OdpovědětVymazat
  2. já bych to shrnul na Apps a Analytics.:-) Bez Apps by nám bylo v Liberixu docela těžko..

    OdpovědětVymazat