sobota 10. prosince 2011

Hrátky s operáky, Fedora 16 a Gnome Shell

Chvíli už si pohrávám s různými distribucemi Linuxu a s různými grafickými prostředími, baví mě jak se postupně mění a vyvíjí a tak tu jsou další hrátky s operáky.

Moje nynější volba padla na poslední vydanou verzi Fedory, tedy šestnáctku. Důvodů bylo několik, ale hlavní byl ten, že mě zaujala, když jako jediné distro ze všech testovaných, poradila si na první pokus s problémovou instalací na zakletý notebook od Lenova, konkrétně IdeaPad S205 :) Dalším důvodem bylo to, že se mi líbily prezentace Fedory na proběhnuvším Linux Altu 2011 a v neposlední řadě i výborně fungující podpora v češtině na foru Fedory.

Notebook IdeaPad jsem sice nakonec poslal do světa, protože problémů na Linuxu bylo několik a třeba řešení funkčnosti wifi karty byl celkem masakr, o integrované čtečce karet nemluvě.
Moje veřejné díky patří kamarádovi z Twitteru, @freezycz mi pomocí vzdáleného přístupu, wifinu nakonec rozchodil, ale za cenu mnoha hodin práce a zlobení. Sám bych to rozhodně neudělal. Díky !

Notebook se pro Linux prostě nenarodil, ale Fedora 16 a můj zájem o ní už mi zůstala a nainstaloval jsem si jí na nový noťas i desktop. Tak co o ní říct ?

Fedora má v základu integrován tolik zatracovaný i vychvalovaný Gnome Shell, samozřejmě je možno si rovnou při stahování obrazu vybrat i jiný desktop, třeba KDE, nebo odlehčené spiny Xfce a LXDE, nebo rovnou stáhnout celé instalační DVD a tam jsou všechny uvedené spiny obsaženy pohromadě, stačí si jen zaklikat kolik jich chci nainstalovat a hurá. No a jak ta Fedora vlastně vypadá ?

Gnome Shell
KDE spin (obrázek ze stránky Fedora.cz)
Xfce spin (obrázek ze stránky Fedora.cz)
Fedora je přísně OSS distribuce a tak v čisté instalaci nenaleznete multimediální kodeky, flash, javu a podobné licencované produkty, ale je otázkou doslova pár chvil, je doinstalovat.
Osobně v tom nevidím problém, ale setkal jsem se i s negativními reakcemi. Lidé jsou prostě zhýčkaní a například "konkurenční" a dnes asi nejoblíbenější Linux Mint toto vše obsahuje v základu, otázka je, zda je to vůbec dobře, ale to už nechám na každém uživateli.
Doinstalování licencovaných doplňků a prvotní kroky s Fedorou jsou výborně popsané na stránkách české komunity, vše funguje, návody jsou výborné a za chvilku nemáte co dělat.

Zpátky ale ke Gnome Shell, ten jsem si, jak je už jasné, vybral já a začal ho každodenně používat.
Hned v ůvodu musím říct, že pro dlouhodobé uživatele Gnome Panelu je to celkem šok. Všechno je úplně jinak a na svoje návyky z jiných desktopů rovnou zapomeňte.
Na druhou stranu říkám, že pokud si dáte práci si zvyknout, je Shell chytlavý a velmi intuitivní prostředí a osobně se mi začalo líbit.

K jeho bezproblémovému chodu je však třeba funkční 3D akcelerace a tak nejede na každém počítači. Na většině dnešních počítačů problém není, osobně mi běhá na desktopovém Radeonu HD4850, na integrované HD3250 i na notebookové grafice Intel HD3000 obsažené v jádře Sandy Bridge procesoru. Potřeba akcelerace by se prý měla časem odbourat a tak padne i poslední překážka.

Během několika hodin se mi dostalo pod kůži ovládání ploch najetím myší do levého horního rohu, nebo stisknutí super tlačítka, oboje vyvolá "najetí" všech spuštěných aplikací na aktuálně používané ploše do náhledu a je možno si vybírat, nebo přepnout na jinou plochu. Příjemná je i integrace Google účtu do prostředí a následné notifikace z Empathy přímo v dolní liště, z které se dá rovnou i odpovídat, bez nutnosti spouštět další program, zajímavé a funkční.Mnoho lidí nadává na nemožnost nastavení Shellu a ani neví, že možnosti nastavení jsou už dnes docela široké a nové věci přibývají každým dnem. Výborné doplňky lze najít na stránce Gnome Shell Extension a mnoho funkčních klávesových zkratek zase na Live Gnome.

Moje horní lišta vypadá po úpravě takto.

Samozřejmě že protože je Shell celkem nové prostředí, je mnoho věcí které ještě nejsou úplně vychytané, ale myslím, že verze 3.2.1 už se může měřit s ostatními desktopy a pro uživatele je příjemné. Co se mně osobně nelíbí je nabídka aplikací s obrovskými ikonami, ale to je daň za dnešní dotykovou mánii.

Nabídka aplikací.

Můj celkový dojem z Fedory 16 je výborný a s prostředím Gnome Shell dobrý, není to ještě úplně ono, ale dá se s tím bez problémů existovat a vypadá to dobře. Po pár týdnech používání, už mám problémy, pokud sednu k počítači s Windows s přepínáním aplikací a pořád jezdím myší do rohu :-)

Jako v každých hrátkách s operáky si nakonec neodpustím obligátní otisk momentální pracovní plochy.

Žádné komentáře:

Okomentovat