neděle 11. prosince 2011

Linuxové jádro 3.1.4, procesory Sandy Bridge a spotřeba

Udělal jsem fatální chybu, nezjistil jsem si předem fakta a tak platím.

Vybíral jsem si domů nový notebook, který bych mohl používat jako multimediální přenosné zařízení a na práci na cestách. 
Chtěl jsem kompromis mezi velikostí a váhou, kvalitní klávesnicí a rozumnou výdrží na baterku. 

Předchozí volba v podobě Lenova IdeaPad S205 o velikosti 11,6'' mi nakonec přišla moc malá na pohodlné psaní (mám docela velké ruce) a i přes velice dobrou výdrž na baterku přesahující pět hodin, (AMD APU Zacate E-450 je výborný kus křemíku) šel jsem do kompromisu v podobě 13" stroje.
Po několika dnech hledání padla moje volba na HP Probook 5330m. Zaujal mě jednak velmi kvalitním zpracováním těla, matným displejem a velmi dobrou podsvícenou klávesnicí, tloušťka notebooku je přijatelná (ultrabook to tedy zrovna není) a váha 1,82 kg také není tak strašná, když uvážíme, že má částečně kovové tělo. Výrobce slibuje pět a půl hodiny výdrže na baterku, samozřejmě jsem to bral s rezervou a při prvním testu, jsem při běžném surfování po webu přes wifi, vydržel na baterku zhruba čtyři hodiny. 
Slušný výsledek na relativně malý čtyřčlánkový akumulátor, procesor Intel® Core™ i3-2310M z rodiny Sandy Bridge, 8 GB RAM, běžném harddisku a jasu displeje na 50%. Ještě dodám, že první test běžel na předinstalovaných Windows 7 64bit.

No, a pak jsem nainstaloval místo Windows operační systém Linux, přesněji Fedoru 16 64bit. 
Musím říct, že nebyl jediný problém, veškerý hardware funguje, včetně Intel HD3000 grafiky integrované v jádře CPU. Potud je vše v pořádku, běhá to krásně svižně, na nic se nečeká a vůbec plná spokojenost, tedy byla by, kdyby ...

Při prvních hodinách, kdy jsem do systému pořád něco doinstalovával, nebo nastavoval jsem si nevšiml, respektive nevěnoval tomu pozornost, ale pak to už začalo být docela zřejmé. 
Notebook hodně, ale opravdu hodně topí, to je znásobeno ještě kovovým tělem, takže hřeje jako kamna do ruky a hlavně pořád běží ventilátor, to se samozřejmě negativně projevuje na výdrži baterky a hluk je taky chvílemi masakr. 
Spotřeba je až na takové úrovni, že pokud na notebooku jen surfuji na webu, stejně jako v předchozím případě, je výdrž na baterii pod dvěma hodinami !!!! Jak jsem psal na Windows je to čtyři, spíš kousek víc.

Samozřejmě jsem začal pátrat čím je tohle způsobeno a narazil jsem na velmi "zajímavé" věci, bohužel nepříliš povzbuzující. Velice dobře je problém popsán v následujícím článku na Root.cz Dočetl jsem se tam, že jádro Linuxu ve verzi 3.1.x má až o 76% větší spotřebu u Sandy Bridge CPU než jádro 2.6.35, daleko horší zpráva ale je, že s tím více než rok vůbec nikdo nic nedělá a s každým novým kernelem je tato spotřeba vyšší !!! 
Po kontrole, zda je zapnuta a podporována systémem šetřící funkce ASPM, mi vyjelo že je ! Takže mnoho voleb jak to vyřešit nemám. Vše nepotřebné jsem v biosu zakázal, včetně virtualizace.


Pro ilustraci problému je zde výstup z čidel teploty CPU, podotýkám, že notebook leží na stole, a běží na něm jen prohlížeč webu, navíc bez flashe. Teploty jsou na idle režim skutečně vysoké a to mám nastaveno aby při připojení na adaptér stále běžel ventilátor chlazení !


Dá se namítnout abych udělal downgrade jádra z 3.1.4 obsaženého ve Fedoře na funkční 2.6.35, ale ono to nejde ! Když pominu, že výkon který CPU dokáže dávat, tento krok zdegraduje o desítky procent, navíc mi ani nejede grafika v jádře CPU, prostě začarovaný kruh.

Mám Linux rád a používám ho docela dlouho, ale pokud se situace s procesory Intel Sandy Bridge nezlepší, vypadá to, že snad budu muset přejít zpět na Windows 7, minimálně v dualbootu. Dvě hodiny na baterku a rozdíly v teplotách notebooku jsou propastné.

Co mě skutečně zaráží, je fakt, že nikdo neřeší tyto staré problémy, jádro 2.6.35 je staré více než rok a půl, které už byly objeveny a vysvětleny, a přesto jsou stále součástí nových vydání. 

Otázka zní, co bude dál. Notebook se mi líbí, měnit ho kvůli to mu se mi nechce a procesorů Sandy Bridge je přece čím dál více a tento bug Linuxu je obecný. 

Moje doporučení tedy zní, pokud jste uživatelé Linuxu a kupujete nový notebook POZOR na Sandy Bridge !!!


Žádné komentáře:

Okomentovat